Menopauza

Čo je to menopauza?

Menopauza (prechod, klimaktérium) je prirodzená etapa v živote každej ženy, počas ktorej dochádza k vynechaniu menštruácie v dôsledku oslabenia hormonálnej funkcie vaječníkov. O tomto jave hovoríme, keď u ženy staršej ako 40 rokov sa po sebe nasledujúcich 6 mesiacov nevyskytne mesačné krvácanie.
Obdobie menopauzy pripadá v priemere na 50 rokov, ale poruchy spojené s menopauzou môžu trvať aj niekoľko rokov.

Ako prebieha menopauza?

Prejavy menopauzy sú spojené predovšetkým so znížením koncentrácie estradiolu – jedného z estrogénov. Organizmus ženy sa musí prestaviť z pravidelného mesačného cyklu na zníženú produkciu hormónov.

U každej ženy môže prispôsobovanie na hormonálne zmeny prebiehať ináč. Prejavy menopauzy sa môžu objaviť dokonca niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou. Nie všetky vymenované prejavy sa vyskytujú u každej ženy – je to individuálna záležitosť. Takisto individuálne treba pristupovať k výberu správnej terapie.

Prejavy prechodu

• návaly horúčavy a nočné potenie – obyčajne trvá niekoľko sekúnd alebo minút,
  • nespavosť – ťažkosti zaspať a časté budenie v noci vedie k podráždeniu cez deň,
  • psychické zmeny – depresia, plačlivosť, problémy s pamäťou,
  • poruchy menštruácie – menštruácia je čoraz miernejšia, stáva sa nepravidelná, objavuje sa krvácanie mimo cyklu,
  • kožné problémy – zjemnená koža, vznik celulitídy, krehké nechty, problémy s vlasmi, lupiny, mazotok, atď.
  • závraty hlavy – často spojené s návalmi horúčavy a výkyvmi tlaku,
  • priberanie na váhe – častejšie sa objavuje pocit hladu a ťažšie je zhodiť zbytočné kilogramy,
  • sucho v pošve a zníženie libida – spojené so zníženou produkciou hlienu; sucho môže spôsobiť svrbenie a stratu pohodlia pri intímnom zblížení,
  • bolestivé vylučovanie moču, inkontinencia – najčastejšie stresová inkontinencia, pri kýchnutí, kašli alebo pri nosení ťažkých predmetov,
  • vracajúce sa zápalové stavy pošvy – suchá sliznica je náchylná na vznik infekcie,
  • choroby srdcovo-cievnej sústavy – spojené so stratou ochrany prostredníctvom estrogénov,
  • bolesti kostí, osteoporóza – spojené s rýchlejšou stratou minerálnych látok,
  • časté zápchy – spôsobené aj zmenami vo vnútri organizmu ako aj nesprávnou diétou a nezdravým spôsobom života.

Nezabudnite, že menopauza nie je choroba, ale prirodzený biologický proces.  Menopauza sa nelieči – minimalizujú sa jej nepríjemné prejavy a reguluje sa hormonálny systém, ohrozený počas prechodu. Lekár môže odporučiť náhradnú hormonálnu terapiu, ale nie všetky ženy ju môžu využiť.

Čo môžete urobiť, aby ste si pomohli v období menopauzy?

• Nezabudnite, že vo veľkej miere záleží na vás, ako prebehne toto obdobie vo vašom živote.  Ak sa budete starať o seba a o svoje zdravie – tak fyzické ako aj psychické – môžete zistiť, že menopauza môže byť obdobím „druhej mladosti“.
  • Nastavte sa na seba. Je to čas, keď sa môžete sústrediť na svoje potreby, nanovo objaviť seba a svojho partnera, sústrediť sa na svoje záujmy. Využite si možnosť byť pozitívnou egoistkou – určite vám to dobre padne.
  • Ak fajčíte – prestaňte fajčiť alebo sa o to aspoň snažte. Menopauza je vhodné obdobie na to, aby ste urobili pozitívne zmeny vo svojich návykoch.
  • Jedzte zdravú, plnohodnotnú stravu – pomôže vám cítiť sa lepšie, vyhnete sa zápche a prebytočným kilogramom.
  • Nezabudnite na zvýšenú potrebu vápnika a vitamínu D – ak vaša strava je chudobná na tieto zložky, užívajte vhodné doplnky (suplementy).
  • Starajte sa o svoj mechúr – snažte sa, aby nikdy neprechladol a začnite cvičiť svalstvo panvového dna.
  • Ak máte inkontinenciu – zabezpečte si komfort a používajte diskrétnu ochranu – urologické vložky Seni Lady.
  •  Buďte aktívna – fyzické cvičenia vám pomôžu udržať telo v dobrej kondícii, vzrastie aj produkcia hormónov šťastia, ktoré vám umožňujú  cítiť sa lepšie. Ak nemáte silu na cvičenie, buďte viac aktívna pri každodenných činnostiach – chodievajte na prechádzky, vystúpte z autobusu o zastávku skôr a zvyšok cesty prejdite pešo, choďte po schodoch namiesto použitia výťahu, atď.
  • Navštívte lekára a nebojte sa pýtať – lekár vám vysvetlí všetky pochybnosti a poradí vám, čo môžete s daným problémom robiť.
  • Pravidelne absolvujte odporúčané vyšetrenia – moču, krvi, zraku, sluchu, gynekologické, mamografické, atď. – včas objavené choroby, ktoré sa môžu v období menopauzy rozvinúť, sa dajú ľahšie liečiť.
  • Buďte vždy sama sebou a nezabudnite, že menopauza prejde, a pred sebou máte ešte veľa rokov, keď sa budete môcť slobodne tešiť zo života.