Ako optimálne nakombinovať absorpčné pomôcky a pritom nepreplatiť

Zopár slov na úvod

Pacientom s druhým (stredným) a tretím (ťažkým) stupňom inkontinencie hradí náklady spojené s nákupom absorpčných pomôcok príslušná zdravotná poisťovňa. Nárok na príspevok má zo zákona každý pacient vo všetkých slovenských poisťovniach, pričom výška príspevku sa medzi poisťovňami nelíši.

Pacienti často o svojich právach nevedia

O stupni inkontinencie informuje pacienta lekár - špecialista, ktorý zároveň vydáva odporúčanie pre predpisujúceho lekára (všeobecný lekár). Na základe presného určenia stupňa inkontinencie a skupiny vhodných produktov je možné kombinovať zdravotnícke pomôcky tak, aby nebola presiahnutá výška príspevku od poisťovne.

Inkontinenčné pomôcky sú k dispozícii v lekárňach a vo výdajniach zdravotníckych potrieb. Jednotlivé druhy poskytovaných pomôcok je možné kombinovať až do výšky príslušného finančného limitu, na každý druh pomôcky však musí byť vypísaný samostatný poukaz.

 

Kombinovanie savosti – cesta na zníženie výdavkov

Človek funguje podľa vnútorných hodín. Dokonca aj u ľudí, ktorí vedú veľmi nesystematický spôsob života, vidieť určitý časový cyklus, v akom prebiehajú jednotlivé činnosti, vrátane fyziologických potrieb.

Produkcia moču sa odohráva stále, avšak zvýšená je po tom, ako sú do organizmu dodané tekutiny, teda v priebehu dňa. V noci, keď organizmus odpočíva, produkcia moču je obmedzená. Tento fakt sa môže využiť pri výbere savých produktov.

Pozorovaním pacientov analyzujeme niektoré faktory, ktoré sa opakujú. Pozorovania sa môžu zapisovať do mikčného denníka, ktorý ukáže, v akých častiach dňa je potrebný produkt s vyššou savosťou. Záznamy tohto typu otvárajú cestu ku kombinovaniu savosti – jednoduchému kroku, ktorý umožňuje znížiť výdavky tak na savé produkty, ako aj na pranie posteľnej bielizne ošetrovaného.

 

Kombinovanie savosti v praxi

Ideálne je vypracovať si vlastný systém kombinovania savosti výrobkov. Nápomocné môžu byť nasledujúce tipy:

 

  • V noci je odstup medzi výmenami plienok dlhý – ak nie je dostačujúca štandardná savosť, vyberte produkt s vyššou schopnosťou absorpcie. Pacient, ktorý používa napr. plienkové nohavičky Super Seni počas dňa, v noci môže používať plienkové nohavičky so zvýšenou savosťou Super Seni Plus.
  • Pacienti, ktorí sú mobilní, alebo trénujú močový mechúr, nepotrebujú vysoko savé produkty – potrebujú ochranu pre prípad, keby nestihli načas doraziť na toaletu.  Ako postačujúce sa môžu ukázať anatomicky tvarované vkladacie plienky San Seni  alebo urologické vložky Seni Lady (podľa intenzity inkontinencie).
  • Ak sa pacientovi z času na čas prihodia úniky moču v noci, namiesto používania plienok s vyššou savosťou zvážte používanie hygienických podložiek, napr. Seni Soft Super, ktoré chránia lôžko a znižujú výdavky na pranie posteľnej bielizne.Kombinovanie savosti rozhodne stojí za zváženie, pretože vďaka nemu môžete ušetriť 20% výdavkov mesačne.

 

Často sa stáva, že osoby s inkontinenciou používajú ochranu neadekvátnu k ich problému, napr. osoby s ľahkou inkontinenciou používajú drahšie anatomické vkladacie plienky, ktoré sa používajú pri strednej a ťažkej inkontinencii, pretože produkt s vyššou savosťou im poskytuje väčší pocit bezpečia. Ak by si však urobili kalkuláciu savosti, možno by zistili, že je zbytočné používať produkt s takou vysokou savosťou.

 

Mobilní ľudia, čiastočne schopní ovládať močenie, sa určite cítia oveľa pohodlnejšie v elastických plienkových nohavičkách Seni Active, ktoré si môžu obliekať a vyzliekať ako bežnú spodnú bielizeň. U ležiacich osôb, alebo osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, sa skôr odporúča používanie plienkových nohavičiek, napr. Super Seni, ktoré poskytujú optimálnu ochranu pri stredne ťažkej a ťažkej inkontinencii.

 

Ako stanoviť potrebnú úroveň absorpcie, sa dozviete tu:

Zvolená veľkosť je dôležitá

Výber produktu nie len otázkou kategórie výrobku, ale aj  správnej veľkosti. Nevhodne zvolená veľkosť produktu môže priniesť finančné straty, no i zdravotné problémy.

Príliš malá plienka bude zodierať pokožku a môže spôsobiť nepríjemné odreniny v páse alebo na slabinách. Môže spôsobiť podráždenie pokožky, ktoré sa v prípade ležiacich osôb môže rýchlo pretvoriť na ťažko sa hojace rany.

Príliš veľká plienka bude zas voľne visieť na pacientovi, čo pravdepodobne spôsobí bočné vytekanie, ktoré nielenže značne znižuje komfort pacienta, ale ešte aj zvyšuje náklady na pranie.

Často sa stáva, že opatrovateľ siaha po väčšej plienke, preto že mylne myslí, že bude mať aj väčšiu savosť. V takom prípade však treba kvôli väčšej savosti vybrať produkt so zvýšenou savosťou a v správnej veľkosti.

 

Pri výbere vhodnej veľkosti sa v prípade urologických vložiek (Seni Lady)  alebo anatomických vkladacích plienok (San Seni) riaďte potrebnou savosťou, v prípade plienkových nohavičiek (Super Seni), či elastických plienkových nohavičiek (Seni Active) využite špeciálny kalkulátor veľkosti.

Viac o tom, ako si vybrať správnu veľkosť, sa dozviete tu:

Prehľadné spracovanie jednotlivých druhov absorpčných pomôcok Seni, hradených zdravotnou poisťovňou do výšky stanoveného finančného limitu, ako aj ich úroveň savosti, cenu a ďalšie užitočné informácie, vždy aktuálne nájdete tu: 

 

Kombinovať sa oplatí

Vhodnou kombináciou zdravotníckych pomôcok, ktoré sú kvalitné a zároveň finančne dostupné, ako napr. pomôcky Seni, dokážete využívať príspevok zdravotnej poisťovne naplno a pritom si zabezpečiť dostatočné množstvo zdravotníckych pomôcok bez ďalšieho dokupovania a doplácania.