15.09.2020
Praktické odporúčania
Najúčinnejšou metódou, ako si pomôcť s problémom inkontinencie, je postupná metóda. Činnosti, pri ktorých sa zdá, že nemajú nič spoločné s problémom, sa môžu ukázať nápomocné pri snažení, ako si poradiť s inkontinenciou tak u osôb pohybovo aktívnych ako aj pri ležiacich pacientoch. Neobyčajne dôležité je pozitívny postoj a chuť zaviesť prospešné zmeny.
Kde začať?
Pite správne množstvo tekutín
Aby sme správne fungovali, organizmus potrebuje každodennú dávku tekutín, na čo treba pamätať aj pri inkontinencii.
Nezabudnite:
- Dospelá osoba by mala každý deň vypiť okolo 1,5–2 litrov tekutín denne. Obdobne, keď je vonku veľmi teplo, množstvo tekutín treba zvýšiť.
- Vypitie správneho množstva tekutín pomáha udržiavať pravidelnú činnosť obličiek.
- Najlepšie je, ak sa prispôsobíte zásadám pitia tak, že budete piť podľa potreby.
- Aby ste uhasili smäd, je najlepšie piť nápoje, ktoré neobsahujú zbytočné kalórie – napr. neperlivú minerálnu vodu, pramenitú vodu, bylinkové a ovocné čaje, obilné kávy, odtučnené mlieko.
Upozornenie: Časť bylinkových čajov, napr. zo žihľavy, má močopudné účinky. Podobne pôsobia aj niektoré druhy ovocia – napr. melón alebo čerešne.
Obmedzenie inkontinencie tak, že sa obmedzí pitie tekutín, je veľmi nepriaznivé riešenie. Zabudnite naň. Menšie množstvo vypitých tekutín zmenší tvorbu moču, ale spôsobí rovnako zmenšenie objemu činnosti močového mechúra, čo môže viesť k častému močeniu. To znamená, že tlak na mechúr sa bude objavovať oveľa skôr, dokonca aj pri čiastočnom naplnení mechúra.
Prijímanie príliš malého množstva tekutín môže viesť k odvodneniu organizmu, čo je zvlášť nebezpečné u detí a starších osôb.
Prvé prejavy dehydratácie sú:
- silný pocit smädu
- sucho v ústnej dutine
- strata na hmotnosti
- únava.
Ďalšie symptómy pokročilého odvodnenia zahŕňajú postupnú stratu síl a psychomotorické ochorenia. Zvyšujúce sa odvodnenie prináša so sebou riziko straty zdravia.
Dodržiavajte správnu diétu a dbajte na pravidelné močenie
Dodržiavanie správnej diéty, ktorá dodáva organizmu všetky potrebné výživné látky, dovoľuje zabezpečiť dobrý vnútorný pocit a vyhnúť sa problémom s trávením. Časté zápchy, spôsobené nesprávnou diétou spôsobujú nadmerné rozťahovanie koncovej časti tráviaceho traktu. Môže to viesť k tlakom a podráždeniam močového mechúra a k zmenšeniu jeho objemu. Nakoniec, tlak stolice na močovú rúru môže spôsobiť ťažkosti pri vyprázdňovaní mechúra a v dôsledku toho viesť k inkontinencii z preplnenia.
Niekoľko zásad zdravého stravovania, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa problémom s trávením:
- Najdôležitejším jedlom počas dňa sú raňajky – dávajú energiu na celý deň. Snažte sa, aby pokrývali okolo 1/4 dennej potreby kalórii.
- Jedzte ľahko stráviteľnú večeru – plný žalúdok sťažuje spánok.
- Pri nevyhnutnosti použitia špeciálnej diéty úplne sa prispôsobte odporúčaniam lekára/dietológa.
- Diéta musí byť rôznorodá – nezabudnite, že váš organizmus potrebuje pre svoje správne fungovanie aj sacharidy, bielkoviny a tuky.
- Jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia – sú nevyhnutným doplnkom každodennej stravy – obsahujú množstvo vitamínov, vláknin a minerálov.
- Jedzte pokojne – jedenie v behu je nezdravé.
- Pikantné potraviny a ťažko stráviteľné jedlá požívajte s mierou – problémy s ich trávením sú väčšie než príjemné pocity pri ich jedení.
- Obmedzte príjem kuchynskej soli – soľ zadržiava vodu v organizme, čo pri jej nadmernom požití môže viesť k opuchom.
- Vyhnite sa prázdnym kalóriám (sladkosti, chipsy a iné nezdravé chuťovky) – organizmus z nich veľa nenačerpá, ale za to nadbytok ukladá v podobe tuku.
- Vyhnite sa kalorickým a mastným jedlám – najlepšie sú ľahko stráviteľné jedlá podávané v rovnakom čase 4–5-krát denne.
- Vyhnite sa prejedaniu – prejedanie môže viesť k nestráviteľnosti pokrmov.
- Nepojedajte medzi jednotlivými jedlami – pravidelné pojedanie môže viesť k nadváhe.
Kontrolujte svoju váhu
Jednou z príčin inkontinencie je obezita. Nadmerné množstvo tuku v brušnej časti spôsobuje oslabenie svalstva panvového dna a zároveň aj stlačenie vnútorných orgánov, čiže aj močového mechúra. Treba teda dbať na to, aby sme sa zbavili zbytočných kilogramov.
Zníženie telesnej váhy je ťažkou úlohou, ale nie nemožnou. Najzdravším spôsobom, ako sa zbaviť zbytočných kilogramov, je ich postupná strata v dôsledku dodržiavania zdravej diéty a systematického cvičenia. Osobám, ktoré nie sú schopné vykonávať fyzické cvičenia, sa odporúčajú iné formy fyzickej aktivity, napr. prechádzky, ktoré majú okrem iného pozitívny vplyv na psychickú rovnováhu.
Prispôsobte svoje prostredie
Zabezpečte si ľahký prístup do toalety – to je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré podmieňujú psychickú pohodu osoby s inkontinenciou. Prispôsobenie prostredia je zvlášť potrebné u osôb s obmedzenou pohybovou schopnosťou. Len samotná vedomosť, že cesta do kúpeľne je jednoduchá, môže zmenšiť stres spojený s návštevou toalety a obmedziť príhody inkontinencie.
Čo môže pomôcť?
- Obliekajte sa tak, aby príprava na močenie netrvala zbytočne dlho – napríklad nohavice zapnuté na niekoľko gombíkov nie sú veľmi praktické.
- Snažte sa, aby cesta na toaletu bola podľa možností čo najkratšia – slalom pomedzi nábytok môže značne predĺžiť čas príchodu do kúpeľne.
- Ak nie je možná úprava prostredia a obávate sa, že nestihnete dobehnúť na toaletu, vhodným riešením je sanitárne kreslo blízko postele, ktoré je praktické zvlášť v noci.
Zvážte preventívnu liečbu
Trocha námahy pri preventívnej liečbe vás môže ušetriť veľa bolestí a nepríjemností spojených s infekciou močových ciest či podráždením pokožky, ktoré sa môže zmeniť na preležaniny. Obyčajne osoby dlhodobo pripútané k lôžku majú zníženú odolnosť voči infekciám a okrem toho pokožka osoby s inkontinenciou má stály kontakt s dráždivým močom. Je teda veľmi dôležité venovať osobitnú pozornosť hygiene.
Nezabudnite:
- Je nevyhnutná výmena savého výrobku podľa potreby. Nedovoľte, aby urologická vložka alebo plienkové nohavičky boli nosené príliš dlho. Preplnený savý výrobok nezabezpečuje ochranu pred inkontinenciou a nesie so sebou riziko podráždenia pokožky.
- Zakaždým pri výmene savého výrobku treba jemne očistiť pokožku, najlepšie použitím špeciálnych pien alebo iných čistiacich preparátov používaných bez vody.
- Očistená koža by mala byť ošetrená špeciálnymi ochrannými krémami, ktoré ju ochránia pred dráždivými elementmi.
Viac o hygiene osôb s inkontinenciou čítajte tu.