Andropauza

V živote nejedného muža prichádza čas výrazných zmien. Telo pomaly odmieta harmonickú spoluprácu, objavujú sa poruchy rôzneho typu – spánku, chuti do jedla, zmeny nálady, atď. Ide o andropauzu – mužský ekvivalent stavu, ktorý sa u žien nazýva menopauza.

Čo je to andropauza?

Tzv. andropauza, nazývaná aj viropauza, mužské klimaktérium, mužský prechod, je proces, ktorý prichádza postupne, neraz aj dlhé roky. Netýka sa všetkých mužov, avšak percento mužov, ktorí pociťujú andropauzu vzrastá s vekom.

Začína v rôznom veku (40–55 rokov) a jej priebeh závisí od rôznych faktorov. Je spojená s nedostatkom androgénu, predovšetkým so zníženou produkciou testosterónu, ktorý je zodpovedný za veľa metabolických činností v mužskom tele. Muž nedostane jasný signál na nastala andropauza. Neexistuje výrazný ukazovateľ tejto prechodnej etapy, preto muži často ignorujú to, že sa horšie cítia. Nevnímanú ani žiadne prejavy typické pre toto obdobie.

Najčastejšími prejavmi andropauzy sú:

To, aké prejavy andropauzy sa vyskytnú a či vôbec andropauzu bude muž pociťovať, je podmienené viacerými faktormi. Za hlavný sa považujú genetické predispozície, avšak nie menšiu rolu zohráva životný štýl, pohybová aktivita či stravovanie.

Pri diagnostike andropauzy sa berie do úvahy stav hormónov, ale aj množstvo iných faktorov – biologických a psycho-fyzikálnych. Úvodné rozpoznávanie sa odohráva prevažne na základe tzv. dotazníka Morleya („ADAM” questionnaire – Androgen Deficiency in the Aging Male) – andropauza sa môže vyskytnúť, ak odpoveď minimálne na 3 otázky znie ÁNO.

Zatiaľ čo u žien menopauza znamená zastavenie reprodukčných funkcií, u mužov andropauza prináša len oslabenie týchto funkcií. Všetky zvyšné prejavy môžu však značne znížiť kvalitu života. V súvislosti s tým je dobré navštíviť lekára, ktorý urobí vyšetrenia a pomôže pri výbere správnej terapie, vďaka ktorej poruchy a ťažkosti prechodu budú účinne zmiernené.

Ako si môžete pomôcť?