Existuje veľa druhov delení inkontinencie. Sú robené na základe rôznych kritérií. Najrozšírenejšie delenie je vypracované Normalizačnou komisiou medzinárodnej organizácie ICS (International Continence Society). Toto delenie zahŕňa aj inkontinenciu stolice.
Inkontinencia moču
Súvisí hlavne s oslabeným svalstvom panvového dna a znamená nekontrolovaný únik moču počas fyzickej námahy, počas kýchania, kašľania, v stresových situáciách. Tento typ inkontinencie sa týka najčastejšie žien, u mužov sa objavuje niekedy po zákroku odstránenia prostaty.
Nekontrolovaný únik moču, ktorý sprevádza alebo bezprostredne mu predchádza pocit silného nutkania; môže sa prejaviť ako malé úniky medzi vedomým močením alebo ako celkovo nekontrolované vyprázdnenie mechúra.
Nekontrolovaný únik moču počas fyzickej námahy, počas kýchania, smiechu, kašľania, spojený s pocitom nutkania.
Nekontrolovaný únik moču počas spánku, tzv. nočné pomočovanie.
Neprerušený, nekontrolovaný únik moču.
Tzv. reflexná inkontinencia, spojená s poruchou fungovania nervovej sústavy – chorý necíti nutkanie na mechúr, ktorý sa vyprázdňuje automaticky a úplne.
Každý nekontrolovaný únik moču spôsobený pretečením mechúra (napr. vzhľadom na zablokovanie jeho zvieračov).
Nekontrolovaný únik moču inou cestou ako močovou rúrou.
Inkontinencia, ktorú nemožno zaradiť do žiadnej kategórie. Často sa takto označuje taká inkontinencia, ktorá sa vyskytuje u osôb psychicky narušených, u ktorých nedochádza k žiadnej dysfunkcii v oblasti močových ciest.
Nekontrolovaný únik moču počas napríklad pohlavného styku alebo po vedomom močení (tzv. PMD), atď.
Inkontinencia stolice
Chorý cíti nutkanie, ale nie schopný vydržať natoľko dlho, že by stihol prísť na toaletu – často je to výsledok oslabenia svalstva zvierača konečníka.
Stolica vyteká, prevažne bez skoršieho pocitu nutkania – najčastejšou príčinou je poškodenie nervov, oslabenie svalstva alebo chronická zápcha.