Menopauza

Čo je to menopauza?

Menopauza (prechod, klimaktérium) je prirodzená etapa v živote každej ženy, počas ktorej dochádza k vynechaniu menštruácie v dôsledku oslabenia hormonálnej funkcie vaječníkov. O tomto jave hovoríme, keď u ženy staršej ako 40 rokov sa po sebe nasledujúcich 6 mesiacov nevyskytne mesačné krvácanie.
Obdobie menopauzy pripadá v priemere na vek 50 rokov, ale poruchy spojené s menopauzou môžu trvať aj niekoľko rokov.

Ako prebieha menopauza?

Prejavy menopauzy sú spojené predovšetkým so znížením koncentrácie estradiolu – jedného z estrogénov. Organizmus ženy sa musí prestaviť z pravidelného mesačného cyklu na zníženú produkciu hormónov.

U každej ženy môže prispôsobovanie na hormonálne zmeny prebiehať inak. Prejavy menopauzy sa môžu objaviť dokonca niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou. Nie všetky vymenované prejavy sa vyskytujú u každej ženy – je to individuálna záležitosť. Takisto individuálne treba pristupovať k výberu správnej starostlivosti.

Prejavy menopauzy:

Vedzte, že menopauza nie je choroba, ale prirodzený biologický proces. Menopauza sa nelieči – minimalizujú sa jej nepríjemné prejavy a reguluje sa hormonálny systém, ktorý je počas prechodu narušený. Lekár môže odporučiť náhradnú hormonálnu terapiu, ale nie všetky ženy ju môžu využiť.

Čo môžete urobiť, aby ste si pomohli v období menopauzy?