Podráždenia a preležaniny

Stály kontakt kože s močom, zvýšenou teplotou vo vnútri plienky a dlhodobo nezmenená poloha môžu rýchlo viesť k podráždeniu.

Prejavy podráždenia

pálenie

svrbenie

štípanie

pocit stiahnutej kože

sčervenanie

olupovanie


U osôb s obmedzenou pohyblivosťou, ležiacich chorých, zvlášť u osôb, ktoré používajú plienky, by mala byť koža pod s
tálym pozorovaním, pretože jej podráždenia môžu viesť k nebezpečným zmenám – zapareniu a preležaninám.

Zaparenie
Preležanina

Zaparenia vznikajú, keď sa niečo trie kožu, alebo ak sa záhyby kože o seba dlhšiu dobu opierajú.palíc k sebe po dlhú dobu spôsobuje nepríjemný stav pleti. Zvýšená teplota, vlhko (moč, pot) a slabý prístup vzduchu urýchľujú vznik zaparenia.

Je to poškodenie kože, ktorému predchádza začervenanie – je to dôsledok dlhodobého tlaku na kožu. Preležanina môže vzniknúť na všetkých vrstvách kože.

Na čo treba pamätať?

  • Správna starostlivosť o kožu a potreba zachovania základných zásad hygieny.
  • Používanie savých výrobkov, ktoré sú „priedušné“, prepúšťajú vzduch, dovoľujú koži voľne dýchať, čo znižuje riziko vzniku podráždenia.
  • Treba nosiť vzdušnú bielizeň a oblečenie z prírodných materiálov, ktoré umožňuje voľný pohyb vzduchu – obmedzuje potenie kože a redukuje riziko podráždenia.
  • Netreba ignorovať prejavy akýchkoľvek prejavov podráždenia – v krátkom čase sa môžu zmeniť na bolestivé kožné zmeny, ktoré sa ťažko liečia.

Používanie profylaktík proti preležaninám je nesmierne dôležité u všetkých osôb, ktoré používajú savé produkty na inkontinenciu moču/stolice, predovšetkým však u ležiacich osôb. Základnú rolu tu zohráva stále pozorovanie stavu kože a jej správne ošetrovanie. Zistite viac o predchádzaniu preležanín tu.