15.09.2020
Tehotenstvo a materstvo
Tehotenstvo a materstvo Tehotenstvo a materstvo je krásny stav, no okrem svojich mnohých pozitív má aj niekoľko nevýhod. Inkontinencia môže byť jednou z nich – týka sa až 30 % tehotných žien.
Prečo sa inkontinencia objavuje počas tehotenstva?
Počas tehotenstva sa zvyšuje frekvencia vylučovania moču, aj jeho denný objem. V I. a II. trimestri narastá množstvo moču vylučovaného na jeden raz, v poslednom trimestri toto množstvo klesá, ale potreba navštevovať toaletu je ešte väčšia. Postupne sa zmenšuje kapacita mechúra na ktorý tlačí maternica a zvyšuje sa množstvo moču, ktorý ostáva v močovodoch. U 2/3 žien sa ku koncu tehotenstva objavuje potreba vylučovania moču aj v noci.
Najčastejším druhom inkontinencia v tehotenstve je tzv. stresová inkontinencia, ktorá sa objavuje v III. trimestri tehotenstva keď je maternica najväčšia. Najčastejšie sa prejavuje únikom niekoľkých kvapiek moču, ktoré si žena, pri častej výmene hygienických vložiek, dokonca nemusí ani všimnúť. Niekedy sa môže tento problém stať aj závažnejším.
Obrovské množstvo hormonálnych zmien, k akým dochádza v tele ženy počas tehotenstva a pri/po pôrode, značne vyčerpáva celý organizmus. Rastúce dieťa rozťahuje steny maternice, ktorá postupne začína zapĺňať všetko miesto v bruchu. Zvyšné orgány musia poskytnúť miesto dieťaťu, posúvajú sa a stlačené v brušnej dutine vykonávajú svoju funkciu za sťažených podmienok. Bábätko sa čoraz viac rozťahuje a kope, niekedy trafí aj močový mechúr. Stáva sa, že kopnutie je natoľko silné, že svalstvo oslabené stlačením nevydrží, a tak dochádza k úniku moču. Mechúr má pod tlakom maternice málo miesta, teda už aj pri jeho čiastočnom naplnení močom tehotná žena cíti nutkanie.
Tehotenstvo je zároveň aj čas, keď vzhľadom na zmeny na slizniciach močovej a pohlavnej sústavy je žena viac náchylná na infekcie tak na intímnych miestach ako aj v močových cestách. Tie môžu spôsobiť nepohodlie počas vylučovania moču a zvýšiť príhody jeho úniku.
Praktické rady pre budúcu mamičku:
- napriek inkontinencii neobmedzujte príjem tekutín
- choďte na toaletu hneď, ako pocítite nutkanie – po chvíli môže byť neskoro
- ak vám uniká moč pri náhlom nutkaní, navštevujte toaletu každých 30–40 minút, aj keď nepociťujete nutkanie
- na močenie venujte zvýšenú pozornosť intímnej hygiene – noste priedušnú bielizeň z prírodných materiálov, používajte vhodné mydlá ma umývanie a správne výrobky na inkontinenciu
- vyhnite sa močopudným potravinám a nápojom
- snažte sa vyhnúť zápche
- nezadržiavajte moč – pri kopnutí dieťaťa do mechúra to môže viesť k úniku moču
- na konci tehotenstva si dajte pozor, či to, čo vnímate ako inkontinenciu nie je v skutočnosti vytekanie plodovej vody
- začnite posilňovať svalstvo panvového dna
Čo sa deje po pôrode?
Po pôrode sa ženský organizmus vracia späť do pôvodného stavu pred tehotenstvom. Hormonálne výkyvy a oslabenie alebo poškodenie panvového svalstva môžu byť naďalej príčinou inkontinencie, tieto by však mali postupne miznúť a po určitom čase by mali úplne ustúpiť.
Prejavy inkontinencie obyčajne ustupujú v priebehu 3 mesiacov od pôrodu, trochu neskôr u žien, ktoré rodili viackrát za sebou a u tých, ktoré porodili dieťa s hmotnosťou väčšou ako 4 kg. V prípade ak inkontinencia neustúpi približne do 6 mesiacov od pôrodu, keď by sa malo napätie svalstva vrátiť do normálu, treba sa obrátiť na gynekológa alebo urológa.
Každé ďalšie tehotenstvo a pôrod oslabujú svalstvo panvového dna, čo spôsobí, že návrat do pôvodnej formy sa stáva ťažší, ale nie je nemožný. Kegelove cviky, ak sa systematicky vykonávajú už v tehotenstve a po pôrode, pozitívne vplývajú na svalstvo rozkroku, panvového dna a močovo-pohlavnej sústavy, zároveň zlepšujú účinnosť systému zatvárania močovej rúry.
Praktické rady pre čerstvé mamičky:
- doprajte si čas na návrat do formy – vaše telo sa nakoniec vráti k pôvodnej forme a inkontinencia sa stratí
- pokračujte v Kegelových cvikoch – môžete ich vykonávať kedykoľvek, aj keď sa staráte o dieťa
- počas starostlivosti o dieťa sa nezabudnite starať aj o seba – v prípade úniku moču navštívte gynekológa
- pite veľa tekutín, obzvlášť ak dojčíte
- dbajte na vašu intímnu hygienu – často si vymieňajte hygienické vložky, noste priedušnú bielizeň z prírodných materiálov, často sa umývajte
- nezadržujte moč, obzvlášť ak si myslíte, že nemáte čas ísť na toaletu – zadržiavanie moču môže mať vážne dôsledky, vrátane zápalu močového mechúra.
Zistite, prečo sa oplatí používať urologické vložky Seni Lady