FAQs - Často kladené otázky

1. Ako si vybrať správny produkt pri inkontinencii?

Krok 1

Podľa stupňa inkontinencie, ktorý určí lekár, frekvencie inkontinencie a aktivity danej osoby môžeme vybrať správny druh pomôcky – vložky, vkladacie plienky, plienkové nohavičky.

Krok 2

Výber najvhodnejšej pomôcky z hľadiska absorpcie.

Krok 3

Stanovíme rozmer výrobku tak, aby po založení bol optimálne prispôsobený telu.

Aby sme vám uľahčili výber správneho výrobku, vytvorili sme špeciálny dotazník, vďaka ktorému si po niekoľkých krokoch vyberiete správny produkt a nájdete správny rozmer: Výber správneho produktu.

2. Plienkové nohavičky a vkladacie plienky – ktoré si vybrať?

V závislosti od individuálnych potrieb a preferencií, existujú tri plienkové systémy:

 • otvorený
 • polootvorený
 • uzavretý.

Otvorený systém – anatomicky tvarované vkladacie plienky;

Polootvorený systém – plienky s regulovateľnými páskami okolo bokov;

Uzavretý systém – plienkové nohavičky alebo navliekacie plienkové nohavičky.

Mobilné osoby, ktoré čiastočne kontrolujú vylučovanie moču, sa budú určite komfortnejšie cítiť v anatomických vkladacích plienkach, ktoré sa upevňujú pomocou fixačných nohavičiek alebo v navliekacích plienkových nohavičkách, ktoré pripomínajú obyčajnú spodnú bielizeň.

Osobám menej mobilným, ležiacim môžeme odporúčať uzavretý systém, ktorý poskytujú optimálnu ochranu rovnako pri strednej ako aj pri ťažkej inkontinencii. Treba však pamätať na to, aby sa správne vybral rozmer a absorpcia a taktiež treba pamätať na aktiváciu produktu pred založením.

3. Sú rozdiely medzi produktmi pri inkontinencii pre ženy a pre mužov?

Podľa druhu zabezpečenia, rozlišujeme produkty pre ženy, pre mužov a univerzálne produkty.

Spomedzi produktov určených pre ľahkú inkontinenciu, rozdelenie na výrobky pre dámy a pre pánov vyplýva z nevyhnutnosti prispôsobenia vložky anatómii žien a mužov. V sortimente produktov Seni pre dámy ponúkame urologické vložky Seni Lady, môžu ich používať aj muži, ale pre pánov sú určené vložky Seni Man. Všetky produkty určené pri strednej a ťažkej inkontinencii – plienkové nohavičky, anatomicky tvarované vkladacie plienky, navliekacie plienkové nohavičky – sú určené rovnako pre ženy ako aj pre mužov.

4. Čím sa odlišuje urologická vložka od klasickej vložky?

Pri ľahkej inkontinencii sa často kvôli ochrane bielizne vyberajú klasické vložky. Toto riešenie však nie je účinné.

Urologické vložky a klasické vložky majú podobný vzhľad, ale ich určenie – a teda aj konštrukcia – sú rôzne.

Pre viac informácii, klikni tu.

5. Prečo je dobré vyberať si priedušné produkty?

Pokožka, aby mohla zostať v dobrej kondícii, potrebuje neustále prísun vzduchu – musí „dýchať“. Fólia, ktorá sa používa pri výrobe niektorých plienok, nezabezpečuje vzduch, preto sa potom pokožka potí a pri dlhšom používaní plienok sa môže zapariť. Zaparená pokožka je viac náchylná na vznik preležanín.

Priedušné produkty minimalizujú riziko zaparenia a preležanín vďaka špeciálnej stavbe vonkajšej vrstvy, ktorá nahrádza fóliu. Táto vrstva má také isté vlastnosti ako fólia, avšak v jej štruktúre sa vyskytujú mikropóry s takým malým priemerom, že neprepúšťajú vlhkosť, ale tento priemer je natoľko veľký, že prepúšťa čiastočky pary. Produkty PREMIUM Qaulity – Super Seni, Seni Active, San Seni, Seni Optima, Seni Lady a seni Man majú celú vonkajšiu vrstvu z priedušného materiálu.

Vďaka tomu existuje neprestajná cirkulácia vzduchu a pokožka dýcha.

Používanie inej vonkajšej vrstvy než fólie nemení ani absorpciu plienky, ani jej čas absorpcie, zlepšuje však komfort používateľa – priedušné plienky nešuštia, sú diskrétnejšie a príjemné na dotyk.

6. Ovplyvňuje hrúbka plienky jej absorpciu?

Presvedčenie, že čím hrubšia plienka, tým viac absorbuje, je nesprávne. Tenšie plienky majú zlisované absorpčné jadro, vďaka čomu zlepšujú nielen komfort (výrobok je diskrétnejší), ale predovšetkým je moč lepšie distribuovaný vo vnútri plienky.

Čo rozhoduje o absorpcii?

 • Množstvo celulózy, ktorá je hlavným zložením jadra.
 • Prítomnosť špeciálnej substancie – superabsorbentu – ktorý viaže kvapalinu vo forme gélu a neutralizuje nepríjemný zápach moču.

Ak by tu nebol prítomný superabsorbent, vsiaknutá tekutina by bola vytlačené aj pri vyvinutí slabého tlaku. Zhrnutie - kombinácia celulózy a príslušného množstva suberabsorbentu vplýva na konečnú absorpciu plienky.

Záver: absorpcia nezávisí bezprostredne od hrúbky jadra.

7. Musia katetrizované osoby používať plienky?

Použitie závisí od toho, či katetrizované osoby majú aj inkontinenciu stolice. Ak nemajú, stačí použiť na lôžko hygienickú podložku. V prípade inkontinencie stolice sa odporúča použiť Seni V - anatomicky tvarovaný dodatočný vklad.

8. Aké produkty používať pri inkontinencii stolice?

Niekedy je inkontinencia moču sprevádzaná aj inkontinenciou stolice. V takýchto prípadoch sa môžu zvýšiť náklady na plienky vzhľadom na ich častejšie denné použitie. Aby sa predišlo nadmerným nákladom, oplatí sa používať dodatočné vklady do plienkových nohavičiek. Po znečistení stolicou sa vklad vyhodí a plienkové nohavičky sa môžu používať ďalej. V ponuke Seni nájdete takéto vklady pod názvom Seni V. Seni V Normal môžu byť použité vo všetkých veľkostiach plienkových nohavičiek, a veľkosť Maxi je vhodná iba pre veľkosti Extra Large.

9. Ako sa starať o pokožku osoby, ktorá používa plienky?

Pokožka osoby, ktorá používa plienky, si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Správna hygiena umožňuje nielen vyhnúť sa nežiadúcim kožným problémom, ale takisto spôsobuje, že chorý sa lepšie cíti a má väčší komfort.

Čo by mala zohľadniť každodenná starostlivosť?

 • umývanie a starostlivosť o miesta, ktoré môžu byť náchylné na podráždenie, špeciálnymi kozmetickými prostriedkami
 • prevencia

V dobrých lekárňach a výdajniach zdravotníckych potrieb sú dostupné rôzne prípravky na umývanie a starostlivosť určené pre osoby s inkontinenciou. Najúčinnejšiu ochranu zabezpečuje kozmetika z jednej línie, napr. Seni Care, kkde sa ich účinky vzájomne dopĺňajú. Ak používame produkty od rôznych výrobcov, zloženie výrobkov môže viesť k interakcii a podráždiť pokožku.

Na čo treba pamätať?

 • Pokožka osoby, ktorá používa plienky, je zvlášť citlivá a neustály kontakt s dráždivými faktormi ju ešte viac oslabuje.
 • Aby sme pokožku ešte viac nezaťažili, treba s mierou používať ošetrovacie prostriedky.
 • Toaleta musí byť vykonávaná aspoň raz denne a koža pod plienkou musí byť ošetrená vždy pro výmene plienky.
 • Všetky ošetrovacie zákroky treba vykonávať so zvláštnou pozornosťou tak, aby sa koža nepodráždila.
 • Na umývanie a osušenie pokožky treba vyberať žinky a uteráky jemné na dotyk.

Viac o ošetrovaní kože si prečítajte v sekcii Starostlivosť o kožu.

10. Ako často vymieňať plienku?

Plienku je potrebné meniť podľa potreby, čiže vtedy, keď sa znečistí natoľko, že nie je možné ju ďalej používať.

Aby sme neohrozili pokožku podráždením, odporúča sa vymeniť plienku vždy po stolici. Pri inkontinencii moču informuje o potrebe výmeny plienky tzv. indikátor vlhkosti. Písmenká na plienke sa rozpijú a pásiky zmenia farbu.

UPOZORNENIE: Je potrebné kontrolovať stav vlhkosti plienky, pretože dlhotrvajúca nadmerná vlhkosť vo vnútri plienky môže spôsobiť tvorenie hrudiek v absorpčnom jadre, čo má za následok zníženie komfortu používateľa a zvýšenie rizika podráždenia kože.

11. Je používanie plienok bezpečné?

Používanie absorpčných produktov Seni je bezpečné.

Čo spôsobuje, že sú výrobky Seni bezpečné?

 • Na výrobu výrobkov Seni sa nepoužíva latex, čo znižuje riziko výskytu alergických reakcií;
 • Materiály, z ktorých sa produkty Seni vyrábajú, pochádzajú z dôveryhodných zdrojov a sú samostatne skúmané kvôli ich bezpečnosti;
 • Naše výrobné haly majú zavedené kvalitatívne normy ISO, čo dosvedčujú aj príslušné certifikáty;
 • Všetky produkty spĺňajú požiadavky bezpečnosti požadované Európskou úniou, o čom svedčí aj znak CE na obaloch.

12. Čo je to aktivácia plienky?

Pred založením každej plienky je potrebné zvláštnu pozornosť venovať aktivácii plienky. Aktivácia znamená správne pripravenie plienky na použitie. Výsledkom aktivácie je nadýchané absorpčné jadro, ktoré bolo prvotne zlisované a podvihnutie volánikov, ktoré zabraňujú vytečeniu tekutiny.

13. Ako sa vyhnúť pretečeniu?

Najčastejšou príčinou pretečenia plienok je nesprávny výber plienky k stupňu inkontinencie alebo nesprávna veľkosť.

Pamätajte na niekoľko zásad, aby ste sa vyhli pretečeniu a zabezpečili ste tak maximálny komfort osobe, ktorá používa plienky:

 • plienka sa má dokonale prispôsobiť tvaru telu, to znamená, že vždy treba používať správnu veľkosť;
 • plienka má mať absorpčnú schopnosť zodpovedajúcu stupňu inkontinencie;
 • pred založením je potrebné plienku aktivovať; je potrebné ubezpečiť sa, že volániky plienky dobre priliehajú k telu a nie sú pokrčené;
 • je potrebné meniť plienku zodpovedne, tak často, aby nedošlo k jej preplneniu.

Ak budete dodržiavať vyššie uvedené zásady, riziko pretečenia je minimálne. Kvôli maximálnej ochrane môžete na noc ešte zabezpečiť posteľ mäkkou hygienickou podložkou.